Moje příprava na porod

3. 2. 2022


Původně jsem tento článek měla rozepsaný už u prvního těhotenství, ale nikdy jsem ho nedopsala. Tak když jsem teď u druhého hledala, co jsem to vlastně pila za čaje a od kdy, doplnila jsem si zkušenosti i sem. DULA A PŘEDPORODNÍ KURZ (1. POROD)

U prvního porodu jsem dala na doporučení sousedky a k porodu si začátkem druhého trimestru domluvila dulu. A za mě to byla úplně nejlepší investice, co jsem mohla udělat. A jak se na to manžel ze začátku netvářil, teď dulu u porodu všem chválí. :)) Chodila jsem k ní na předporodní kurz, tříhodinových lekcí bylo celkem šest. Dvě se věnovaly porodu (přirozenému a tomu řízenému), další potom kojení, péči o dítě, práci s tělem u porodu a poslední lekce byla s tatínky.
Původně jsem zvažovala i kurz hypnoporodu od Jemného zrození, ale nakonec šla jen do kurzu právě k dule.
Dula u porodu mi určitě pomohla k jeho urychlení, kdy mě pořád polohovala, zároveň zapojila i manžela, takže se cítil užitečný, a ještě mi pomáhala s nahříváním hráze. Myslím, že díky ní, jsem měla přirozený a celkem rychlý porod bez léků (tedy kromě čípků na urychlení otevírání čípku a injekce na zastavení poporodního krvácení) a bez nástřihu, poranění i šití. 
Ocenila jsem ji taky v šestinedělí, třetí den po porodu mě totiž překvapilo bolestivé nalití prsou, naštěstí jsme to s holčičkou zvládly střídáním poloh při kojení a přikládáním její brady tam, kde byly zatvrdliny (a taky pomohly teplé obklady). Sání miminka je totiž prý mnohem účinnější než jakákoliv odsávačka. V tuhle chvíli jsem byla moc ráda, že jsem měla za sebou předporodní kurz s jednou částí věnovanou právě kojení, v porodnici jsem se totiž ke kojení nedozvěděla skoro nic. Kurz nás přesně na toto připravil, věděla jsem tak, co dělat v případě zánětu i jak vypadá správné přisátí. A ještě nás pak přišla dula zkontrolovat domů. 


VLASTNI PORODNI ASISTENTKA (2. POROD)

Ke druhému porodu mám domluvenou vlastní porodní asistentku a pokud půjde všechno dobře, měla bych u porodu mít jen ji a manžela. U toho prvního mě totiž trochu rozhodilo množství lidí, které se nahrnulo na sál na úplný konec. Dulu jsem si tentokrát nevybrala, protože jsem měla strach z opatření kvůli covidu, kdyby zase zakázali doprovody, porodní asistentku zakázat nemůžou a já tam budu mít aspoň někoho stejně naladěného.
Zatím jsme měly jednu informační schůzku na začátku, teď mě čeká ještě další přímo v porodnici a pak už jen porod. Informace a zkušenosti tak čerpám hlavně z prvního kurzu s dulou.CVIČENÍ A PROCHÁZKY

V prvním i druhém těhotenství chodím každý týden na 1,5 hodinovou lekci gravidjógy, doma mám totiž dost problém se přinutit cvičit a takhle mám vyhrazený příjemný čas jen se svým bříškem.
K tomu každý den aspoň hodinová procházka s holčičkou na hřiště nebo do obchodu. :))


ČAJ Z MALINÍKU A LNĚNÉ SEMÍNKO

Čaj z maliníku jsem si vařila od 34. týdne, kvůli doplnění železa jsem k němu přidávala i pár lístků kopřivy
Lněné semínko jsem si koupila drcené v DMku a přidávala si ho buď do ranní kaše nebo jedla jen tak a zapíjela sklenici vody. Stejně by měl fungovat i lněný olej. Dobré jsou taky datle, ty já osobně moc nemusím, ale v devátém měsíci bych jim mohla ještě dát šanci.
V posledních 14 dnech jsem k tomu v prvním těhotenství přidala i jaterní čaj a jaterní dietu, což by mělo pomáhat tomu, aby miminko nemělo novorozeneckou žloutenku.


MASÁŽ HRÁZE A CVIČENÍ S ANIBALLEM

Cvičení s balonkem nám doporučovala na kurzu i dula, hlavně kvůli tomu, že se připravíme psychicky a budeme vědět, jaké svaly při tlačení zapojit. Možnost toho, že hráz zůstane neporušená a bez nástřihu je fajn bonusem. A u mě to teda zafungovalo, po prvním porodu jsem byla úplně bez poranění i šití (i když mi teda v porodnici nástřih pořád doporučovali a já ho odmítala). V tomto byla moje rekonvalesce opravdu pohodová a jsem za to hrozně vděčná. Cvičila jsem od 37. týdne (36+0) a protože se holčička narodila o týden dřív, tak to bylo dohromady asi 14 dní. Takže u druhého těhotenství to určitě plánuji znovu a balonek můžu jen doporučit!
Kromě toho jsem taky každý den masírovala hráz speciálním olejem.


KNÍŽKY

O knížkách jsem se podrobně rozepsala v tomto článku. U druhého těhotenství už tolik číst nestíhám, vrátila jsem se ale k relaxacím z Hypnoporodu a ke knížce Zdravé těhotenství, přirozený porod, odkud teď ke konci čerpám tipy na pálení žáhy, s čím jsem v prvním těhotenství problémy neměla.


POZITIVNÍ PORODNÍ PŘÍBĚHY

Kromě spousty knížek a předporodní přípravy jsem koukala taky na porodní příběhy na Youtube. Nejvíc se mi líbil ten norský od Terezky Sweet Melange a tento od Marušky Veg. Měla jsem taky nahrávky pozitivních afirmace a meditací, tak jsem občas poslouchala i ty.


BYLINNÁ NAPÁŘKA A HOMEOPATIKA

U prvního těhotenství jsem ji nevyzkoušela, měla jsem ji nachystanou v záloze pro případné přenášení. Tak uvidíme, jak to bude teď a jestli ji konečně vyzkouším. Od ukončeného 38. týdne se dá napařovat jednou denně, po termínu klidně i dvakrát.
Uvažuji, že bych vyzkoušela i nějaká homeopatika, ale nevím, jestli je dobré je užívat jen tak bez porady s homeopatem...

PO PORODU

Předporodní příprava samozřejmě zahrnuje i období po porodu. Na to jsem si nachystala čaj z řebříčku a kontryhele (v poměru 1:3), který podporuje zavinování dělohy. Pokud by nezabral čaj, silnější je kontryhelová tinktura.
Měla jsem taky nachystaný kojící čaj, ze začátku originální směs od duly podle receptu Ingeborg Stadelmann, u druhého těhotenství jsem si objednala bylinky a směs namíchala. Čaj mi vždycky manžel donesl uvařený v termosce do porodnice.
A hned po porodu jsem vypila jednu dávku nachystané obnovy základu z čínské medicíny.
U druhého porodu si určitě vezmu s sebou do porodnice do termosky vývar a ještě nějaké další jídlo. Po prvním porodu jsem měla strašný hlad, porodila jsem před půlnocí a dostala až ráno snídani. Protože nebyl volný nadstandard, neměla jsem si kde uvařit ani vodu na instantní kaši a musela počkat až na snídani, která svým složením (dva rohlíky a trojúhelník taveného sýra) stejně nebyla úplně nejvhodnější. 


BLOGY A INSTAGRAMOVÉ ÚČTY

Oblíbila jsem si taky různé maminkovské blogy a tyhle instamámy:
Jak jste se připravovaly a co pomohlo u porodu vám? :))

Mějte se moc krásně! Eva
//foto moje ©gathermoments

  • Sdílet:

Mohlo by se vám také líbit:

0 komentářů

Moc děkuji za všechny komentáře a připomínky, všechny poctivě čtu :))
Psát mi můžete i na email sem (klik)