Přečteno a zkouknuto /těhotenství a porod

27. 1. 2020


Když jsem čekala miminko, tak jsem si toho o těhotenství a porodech načetla a nakoukala celkem hodně, tak třeba se moje poznatky budou hodit i někomu dalšímu. :))

KNIHY

Těhotenství : nejlepší tipy pro klidných devět měsíců / Birgit Laue

Úplně první knížka, kterou jsem si půjčila z knihovny. Tahle se nejvíc líbila manželovi, protože jsou tam krátké odstavce, obrázky a prý tak akorát informací. Já ji měla přečtenou během pár dní a zas tolik mě nenadchla.

Hovory s porodní bábou: rozhovor Jany Doležalové s porodní asistentkou Ivanou Königsmarkovou
Z knihovny jsem měla i tuhle tenkou knížku ve formě rozhovoru s jednou z našich nejznámějších porodních asistentek. S přístupem paní Königsmarkové souzním, taky se mi líbila její pokora a retrospektiva, kdy byla schopná uznat, že v začátcích nedělala všechno úplně dobře a hlavně úplně jinak než dnes. Můžu jen doporučit!


Ingeborg Stadelmann: Zdravé těhotenství, přirozený porod
Možná trochu "alternativní" bichle, kterou jsem si koupila přes bazar, protože v knihovně nebyla a všichni si ji hrozně chválili. Těhotenství tu moc popsané není, takže nejprve jsem z ní moc nadšená nebyla, ale velká část je věnována porodu a přípravě na něj a hlavně i prvním dnům po porodu, ty jsou tu popsané pěkně po dnech. Přijde mi, že ostatní knížky na šestinedělí kašlou, tady je pěkně podrobně maminka, miminko i kojení. Moc mi pomohla právě v prvních dnech doma, kdy jsem se k ní ráda vracela. Je zaměřená hlavně na aromaterapii a homeopatika, což pro někoho může být až moc, ale já si tu našla třeba tip na rozmarýnový olej, který mi v těhotenství pomáhal na nízký tlak.


Michel Odent: Znovuzrozený porod
Tuhle tenkou knížečku bych doporučila všem nastávajícím maminkám. Odent je lékař, takže všechno popisuje věcně a zároveň jasně. Vychází ze svých zkušeností porodníka, kdy je vlastně nejlepší nechat ženu rodit podle svého. Je mi líto, že věci, které zavedl v porodnici v Pithiviers už v 80. letech, u nás často nejsou standardem ani dnes...Pokud byste si měli přečíst jen jednu knihu o porodu, doporučila bych určitě tuhle!


Marie F. Mongan: Hypnoporod 
Hypnoporod jsem si koupila na doporučení kamarádky, která pomocí zkušeností z knihy porodila své druhé dítko a byla moc spokojená, že se tím naučila relaxovat i pro jiné situace. Pokud uvažujete o kurzu hypnoporodu, může vám taky pomoci s rozhodováním, jestli to bude pro vás to pravé.
Uvnitř najdete sepsanou historii porodů, jak se v čase vyvíjela, což je moc zajímavé. Potom i části věnované těhotenství, výživě a samozřejmě samotnému porodu. Jeho průběh, jak správně dýchat a cvičení afirmací a vizualizací.

Porod s dulou : rádce pro rodiče a doprovázející osoby při porodu / Marshall H. Klaus, John H. Kennell, Phyllis H. Klaus
Knihu Porod s dulou jsem měla také půjčenou z knihovny a utvrdila mě v tom, že dula je správná volba. Najdete tu výsledky lékařských studií zabývajících se srovnáním porodů bez doprovodu a s doprovodem po celou dobu, ale i procvičování relaxace, vizualizace a autohypnózy.

Sarah J. Buckley: Jemný porod, jemné mateřství 
Taktéž z knihovny, pro změnu zaměřená spíš na možné negativní účinky příliš častých ultrazvukových vyšetření, antibiotik podávaných při zjištěném streptokoku B, testování na těhotenskou cukrovku, epidurálu nebo vyvolání porodu. Srovnává tu výhody a nevýhody podložené lékařskými studiemi a tím, co se stane, pokud nebudeme dělat nic nebo zvolíme nějakou jemnější variantu. Najdete tu i příběhy autorčiných čtyř těhotenství a porodů dětí, které se všechny narodily doma. Pro někoho to může být až moc alternativní, pro mě zajímavé rozšíření obzorů.


Blanka Čermáková: K porodu bez obav 
Útlá knížka známé brněnské porodní asistentky Blanky Čermákové, já v ní nenašla už nic nového oproti knihám, které jsem četla předtím.

Zuzka mi taky na Instagramu doporučovala ještě Průvodce přemýšlivé ženy na cestě k lepšímu porodu, ten jsem ale bohužel nikde nesehnala. :(( A ještě jsem měla v plánu Orgasmický porod Průvodce kojením od I. M. Gaskinové, ale to už jsem nějak nestihla...


VIDEA
O tom, co jíst a nejíst během těhotenství mi udělalo jasno tohle video Margit Slimákové, najdete ho i jako článek na jejím webu tady.

Doporučuji taky seriál Dělníci života na Mall.tv o tom, jak různě se dá v Česku rodit.

Koukala jsem taky na (jen ty pozitivní) porodní příběhy na Youtube. Nejvíc se mi líbil ten norský od Terezky Sweet Melange a tento od Marušky Veg.Ještě bych vám ráda napsala, jak jsem se, kromě čtení a koukání na videa, na porod připravovala. Ale to zase v jiném článku. :))

A na co jste koukali a co jste četli vy?
Mějte se krásně a pokud právě čekáte miminko, tak přeji pohodové těhotenství a krásný porod! Eva
//foto moje ©gathermoments

Mohlo by se vám také líbit:

0 komentářů

Moc děkuji za všechny komentáře a připomínky, všechny poctivě čtu :))
Psát mi můžete i na email sem (klik)