Moje šestinedělí a co mi jej usnadnilo

29. 11. 2019


Šestinedělí. Už ho máme nějakou dobu za sebou. A po tom všem, co jsem četla na Instagramu, mi to nedalo, abych nenapsala o tom svém. Nemusí to totiž být taková hrůza! Čekala jsem to mnohem horší, jen bylo potřeba si zvyknout na ten celodenní (i celonoční) kolotoč přebalování, kojení a uspávání. Bylo to náročné, to ne že ne, ale i hrozně krásné a svým způsobem pohodové. A za odměnu nás na jeho konci čekaly první úsměvy. :))

A co mi šestinedělí usnadnilo? 


Příprava na kojení

Ze začátku jsem se potýkala s bolestivým kojením, na rozpraskané bradavky mi zabralo natírání lanolínem a taky čas, asi desátý den už byly krásně zahojené. Bolelo to nejvíce hned po přiložení, během kojení už se to dalo, takže jsem nakonec nepotřebovala ani kloboučky. Třetí den mě taky překvapilo bolestivé nalití prsou, naštěstí jsme to s Aninkou zvládly střídáním poloh při kojení a přikládáním její brady tam, kde byly zatvrdliny (a taky pomohly teplé obklady). Sání miminka je totiž prý mnohem účinnější než jakákoliv odsávačka. V tuhle chvíli jsem byla moc ráda, že jsem měla za sebou předporodní kurz s jednou částí věnovanou právě kojení, v porodnici jsem se totiž ke kojení nedozvěděla skoro nic. Kurz nás přesně na toto připravil, věděla jsem tak, co dělat v případě zánětu i jak vypadá správné přisátí. A ještě nás pak přišla dula zkontrolovat domů. 


Dula u porodu a Aniball

Za pohodové šestinedělí určitě může i můj přirozený porod bez léků (tedy kromě čípků na urychlení otevírání čípku a injekce na zastavení poporodního krvácení) a bez nástřihu, poranění i šití. V tomto byla moje rekonvalescence opravdu pohodová a jsem za to hrozně vděčná. Svou roli určitě sehrála dula, kterou jsem u porodu měla a taky cvičení s Aniballem. Můžu jen doporučit! 


Spaní v posteli

Aninka s náma spí v posteli. Její přendávání do postýlky jsem vzdala po prvních pár dnech doma. Sice má postýlku hned vedle mojí postele, ale po přendání se většinou vzbudila a mohli jsme uspávat znovu. Takto jen vstanu na přebalení, vleže nakojím, u toho ona většinou usne a já vzápětí taky. A vyspím se mnohem líp! 


Manžel 

Manžel si vzal týden otcovskou a pak ještě dovolenou, což bylo moc fajn. Nakoupil, o Aničku se taky krásně staral (a pořád stará), přebaluje, nosí, uspává, takže jsem si mohla každý den dát sprchu a občas i umýt vlasy! :)) Jen to, že už se těší do práce, mi teda říkat nemusel. 


Babičky

Babičky nás v šestinedělí bohatě zásobovaly jídlem, za to jsem byla opravdu moc ráda, protože někdy jsem těžko hledala čas na to, abych si jídlo stihla ohřát a natož ho ještě uvařit. Mamka mi taky žehlila plenky, díky čemuž jsme začali látkovat hned druhý den po příchodu z porodnice. 

Internet
A samozřejmě internet. Jako vyděšená prvorodička jsem googlila kde co a většinou se uklidnila, že je to tak v pořádku. :))

Tak snad se takhle dobře budeme mít i dál! :))
Mějte se krásně! Eva
//foto moje ©gathermoments

  • Sdílet:

Mohlo by se vám také líbit:

0 komentářů

Moc děkuji za všechny komentáře a připomínky, všechny poctivě čtu :))
Psát mi můžete i na email sem (klik)