Utrecht /Nizozemí

26. 4. 2019


Druhý den našeho pobytu v Nizozemí jsme se vypravili i s kamarády do Utrechtu. Město mě okouzlilo z fotek na internetu, i když jsem ho navštívila už kdysi dávno se školní exkurzí, na které jsme si prohlídli hlavně nové stavby v místním univerzitním kampuse. Tentokrát jsme zamířili do historického centra.

Dominantou města je určitě katedrála Domkerk, která byla stavěná v letech 1254 – 1517. Zdobí ji 113 metrů vysoká věž, která byla až do moderní doby nejvyšší stavbou v Holandsku. Více než polovina katedrály se zřítila v roce 1674 následkem obrovského orkánu a stát zůstala jen věž a východní chór. Mezi dnešním vstupem a věží tak najdete Chrámové náměstí (Domplein), odkud se dá dostat do gotické křížové chodby s krásnou a klidnou rajskou zahradou Pandhof Domkerk. Ani nepoznáte, že jste v centru Utrechtu.
V Utrechtu se mi moc líbily dvoupatrové kanály, spodní patro dřív sloužilo pro nakládání a vykládání zboží, byly tam sklady. Dneska jsou tam restaurace a kavárny se zahrádkami přímo u vody. Jo a nikdo tam nepadá i když nemají zábradlí.Na oběd jsme zašli do restaurace, abychom vyzkoušeli něco málo z místních specialit v restauraci Vis&Meer (chleba a moře). Flammkuchen je sice koláč alsaský, ale to nám nevadilo. Z místních specialit třeba sendvič, který Nizozemci  v různých obměnách obědvají každý den, nebo slávky a velké krevety.


Následovala ještě procházka podél Oudegrachtu, zastávka na zmrzlinu a pak už cesta zpátky do Eindhovenu. To se mi tu moc líbilo, ať jsme jeli kamkoliv, vždycky jsme na po dálnici dojeli téměř na místo a pak jen sjeli a jeli už jen dalších asi pět minut. I když je Holandsko docela malé, všude jste za chvilku.
Byli jste v Utrechtu? Jak se vám líbil? 

Mějte se krásně! :)) Evi
//foto moje ©gathermoments

Mohlo by se vám také líbit:

4 komentářů

 1. To vase cestovani, to mi dava! Hned bych jela. V Utrechtu jsem nebyla, moc se mi na fotkach libi! Zdravim, Evi. M.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Marci, díky moc! Tak ať se nějaký výlet brzy podaří ;))

   Vymazat
 2. ja som ešte envidela mesto/miesto v holandsku, ktoré by bolo škaredé... :)

  WHEN PIGS FLY

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Viki, to máš pravdu, to já taky ne! A Utrecht je obzvlášť hezký :))

   Vymazat

Moc děkuji za všechny komentáře a připomínky, všechny poctivě čtu :))
Psát mi můžete i na email sem (klik)