Den v Eindhovenu /Nizozemí

17. 4. 2019


Jak už jste nejspíš zaznamenali na mém Instagramu, vydali jsme se na výlet do Holandska, nebo spíš přesněji do Nizozemí za kamarády, kteří bydlí v Eindhovenu. Kromě samotného města jsme se během čtyř dní podívali do Utrechtu, na rozkvetlé tulipány i jiné cibuloviny v Keukenhofu, květinová pole, k moři, na mlýny v Kinderdijku a do Delftu. Jen škoda, že už se tam nelítá z Brna, protože odlety z Brna, to je velká pohoda! 


První den jsme si půjčili kola a vyrazili na projížďku po Eindhovenu. Naší první zastávkou byl sobotní trh na náměstí Woenselse Markt. Není to žádná atrakce pro turisty, ale místo, kam si chodí nakoupit místní. Takže pokud tu někdy budete, doporučuji nevynechat! Kromě všech možných druhů čerstvého ovoce a zeleniny nechybí ani květiny, pečivo, ryby a plody moře, maso, uzeniny, sýry za dobré ceny (ty tu můžete ochutnat a ještě vám je rádi zavakuují a díky tomu vydrží až půl roku), cyklopotřeby nebo stánky s občerstvením. Z místních specialit jsme vyzkoušeli smaženou rybu v těstíčku Kibbeling, kterou tu jí jen tak bez přílohy a holanské vafle Stroopwafels se sirupem. Ty můžete koupit i balené, ale ještě teplé čerstvé jsou úplně nejlepší!

Co mě ale na Holandsku překvapilo bylo placení platebními kartami. Na spoustě míst totiž přijímají jen jejich Maestro, a tak pokud máte běžnou MasterCard, Visu nebo třeba Revolut, jste nahraní a musíte do bankomatu. Bylo to tak všude na trhu a taky v supermarketech Albert Heijn. Na více turistických místech nebo v Lidlu jsme s tím neměli problém. Tak jen abyste byli připravení, v některých podnicích totiž dokonce ani nejde zaplatit hotovostí a berou jen karty (PIN only), tak je dobré si dopředu zjistit jaké.

Po trhu jsme se zajeli podívat do centra města na chrám svaté Kateřiny a prošli se uličkami plnými nakupujících lidí. Očividně je tu sobota nákupní den. V Eindhovenu nenajdete žádné historické centrum s kanály, během náletů za 2. světové války byla většina historických domů zbořena a tak i v centru je moderní architektura hodně vidět. Na náměstí 18 Septemberplein mají podzemní parkoviště, na tom by nebylo vůbec nic divného až na to, že to místní je pro kola! A ty tubusy na fotce jsou vjezdy.Takové normální parkoviště u nádraží. :))


Eindhoven je plný cyklistů, kterým je místní dopravní síť absolutně podřízená, studentů místní univerzity a je to takové pohodové, klidné a čisté město, i když je pátým největším městem Nizozemí. Všechny domy jsou tu strašně hezké, je tu takové čisto, žádné tuny reklamy jako u nás, hrozně milí lidí všude...no dokážu si představit, že bych se tam musela odstěhovat. :))

My jsme se zajeli podívat ještě do parku kousek od nádraží.Z centra jsme zamířili do čtvrti Strijp-S. To je oblast továrny Philips v Eindhovenu, která prochází konverzí a momentálně je to tak trochu hipsterská čtvrť. V bývalých výrobních halách najdete skate park, cukrárnu s vysokým stropem a jeřábem s hákem Pastry Club, který pořád visí ze stropu, restauraci s industriálním interiérem Radio Royal, zajímavé obchody a kavárny, v jedné hale i něco jako food court plný malých stánků s občerstvením se sezením mezi nimi. V horních patrech pak kanceláře a lofty. V okolí se staví i nové budovy a pěkně to tu žije, trošku mi to připomínalo moji diplomku, je to taková ideální cesta, co dělat se starými nevyužívanými továrnami. A ne tak jak u nás dopadla třeba Vlněna, ze které zbylo jen logo...
A pak už zase zpátky a naplánovat výlet do Utrechtu na další den. A o tom zase příště!

Byli jste v Eindhovenu? Jak se vám líbil? 

Mějte se krásně! :)) Evi
//foto moje ©gathermoments

Mohlo by se vám také líbit:

2 komentářů

Moc děkuji za všechny komentáře a připomínky, všechny poctivě čtu :))
Psát mi můžete i na email sem (klik)