Jednodenní výlet do Vídně na výstavu Marka Rothka

4. 6. 2019


Na prvního máje jsme se vydali na výlet do Vídně za kulturou. V Uměleckohistorickém muzeu totiž mají unikátní výstavu Marka Rothka, který se do Evropy dostane jen výjimečně, jinak za těmito abstraktními plátny musíte do Ameriky. Mají tam pěkný průřez jeho tvorbou a je moc zajímavé sledovat vývoj od figurálních maleb, prvních abstraktních děl až po ty jeho proslulé abstraktní kompozice. A myslím, že to stojí za to, fotky zdaleka neobsáhnou hloubku a velikost jednotlivých maleb. Tak pokud by vás to zaujalo, výstava trvá už jen do 30. června!


Vstupenka za 16 euro platí na celé muzeum, které je plné maleb renesančních a barokních mistrů (najdete tu třeba Raffaelovy Madony v zeleném, Vermeerův Ateliér, Velazquezovy Portréty infantky, mistrovská díla Rubense, Rembrandta, Dürera, Tiziána, Tintoretta. Kromě toho tu prý mají i největší sbírku Bruegelových děl na světě a antickou a egyptskou sbírku. Z Muzeumplatz jsme se vydali přes Hofburg do středu města, okoukli katedrálu svatého Štěpána a prošli až do Stadtparku. Protože byl svátek, tak bylo všude zavřeno, tak nás nezdržely ani žádné nákupy. :))


Pokud byste se někdy chystali do Vídně, můžu vám na dopravu po městě doporučit místní kola Citybike Wien. V automatu si připojíte platební kartu, zaplatíte euro registrační poplatek a pak máte hodinovou jízdu zdarma a další hodinu za euro. A když kolo vrátíte, tak si ho po čtvrt hodině můžete půjčit zase znovu zdarma na hodinu. A tak pořád dokola. A je super, že síť míst, kde se kola dají vracet/půjčovat je dost hustá, často jsou u památek, parků, na nádraží nebo u jiných zajímavostí a na netu navíc vidíte, kolik je kde prázdných stojanů a volných kol. Síť cyklostezek je ve Vídni úplně o něčem jiném než třeba v Brně, tak se tu jezdí moc hezky. Můžu jedině doporučit!

My se na kole vydali ke stavbám Friedensreicha Hundertwassera, nejprve Kunst Haus Wien.A potom i ke kousek vzdálenému Hundertwasserhaus, což je obytný dům, kde se normálně bydlí, jen je pořád v obležení turistů.
Ve Vídni jsem se chtěla podívat do knihovny a vzdělávacího centra Ekonomické univerzity od Zahy Hadid, ale byli jsme tu na prvního máje, takže byla bohužel zavřená. Byla jsem moc zvědavá na vnitřní 28 metrů vysoké, bílé a futuristické atrium, tak snad někdy příště...Takto jsme omrkli aspoň venkovní 16 metrovou konzolu a kavárnu v přízemí, kde mají moc dobré kafe, dortíky i bagely. Měla jsem sice vyhlédnutých pár hipsterských kaváren, ale kvůli svátku byly všechny zavřené. :(

Zastavili jsme se ještě v Prateru a zahradách Belvederu, ale tam už jen na skok, protože jsme spěchali na vlak. Na nádraží vrátili kola a za hodinu a půl byli zpátky v Brně. Vlakem je to vážně pohoda! :))

Ještě mapka:Mějte se krásně! :)) Eva
//foto moje ©gathermoments

Mohlo by se vám také líbit:

0 komentářů

Moc děkuji za všechny komentáře a připomínky, všechny poctivě čtu :))
Psát mi můžete i na email sem (klik)