DIY návod: síťka na mýdlo z lněného provázku

9. 1. 2019Abych svůj zero waste přístup dotáhla dál, říkala jsem si, že by bylo fajn začít se mýt tuhými mýdly i ve sprše. Jediný problém byl, jak mýdlo umístit do našeho sprchového koutu tak, abych ho nemusela věčně honit po podlaze. A tak jsem započala průzkum sítěk na mýdlo. V živé paměti dosud mám ty plastové nechutné síťky, co visely na umyvadlech u nás na základce. To tahle od mýdlarny Š.Ivatahle z Čarovného mlýna nebo tahle bytelná sisalová z HNST.ly je jiná liga. Ty jsem si u nás dokázala představit. :))

A když jsem na síťky tak koukala, napadlo mě, že bych si nějakou mohla vyrobit. V knihovně jsem si půjčila knížku o Síťování, a pak jsem zjistila, že to, co dělám já je vlastně technika macramé neboli drhání a o té je toho na internetu spousta! Koupila jsem si lněný provázek za 30 Kč a do hodiny měla hotovo. Tak pokud řešíte stejný mýdlový problém a taky byste si rádi zasíťovali, mám pro vás návod. :))  Inspirovalo mě hlavně tohle video, jen ty uzlíky jsem dělala jednodušší. A když vás to chytne, můžete si pak vyrobit rovnou i síťovku!


NA SÍŤKU BUDETE POTŘEBOVAT:

 • lněný provázek
 • metr
 • nůžky


POSTUP:

1. Nejprve jsem si nastříhala 18 ks provázků dlouhých 1 m. Vždycky na dvou kusech jsem uprostřed udělala uzlík.
2. V dalším kroku jsem vzala jeden provázek z jednoho a druhý ze sousedního uzlíku a uvázala další uzlík.
3. Takhle jsem uvázala všechny v řadě, vždycky na kraji zůstal jeden provázek volný.
4. To samé také z druhé strany.


5. Jakmile máte tři řady uzlíků, je potřeba svázat k sobě boční provázky. Na dvou provázcích, co zbyly na kraji, jsem udělala uzlík. Tímto máme hotové dno.
6.-8. A pak už jsem postupovala pořád stejně, vždycky na přeskáčku jsem dva provázky svázala k sobě.9.-10. Až byla síťka dlouhá tak, jak se mi hodilo - cca 15 cm, uvázala jsem poslední řadu uzlíků, pořádně utáhla a přebývající provázky ustřihla.
11.-12. Pak už stačí jen posledními oky provléknout provázek na pověšení, uvázat poslední uzlík a síťku naplnit. :)) Návod na výrobu mýdla za studena nadete tady.Zkusíte to taky? Pochlubte se, jak to dopadlo (můžete použít #diygathermoments))! :))

Mějte se krásně! Eva
/ foto moje ©gathermoments

Mohlo by se vám také líbit:

8 komentářů

 1. Super návod, díky za něj, vyzkouším. A Aspoň zpracuju ten provázek co mám doma ;) Krásný den.

  OdpovědětVymazat
 2. Už běžím to dělat!!! Krásný návod a moc za něj děkuji :) já mám jednu bytelnejsi síťku, ve které se prodávaly bavlněné odličovací polštářky a právě chci do ní vložit mýdlo a pro odličovací polštářek uvázat takovou volnější síťku, aby dobře schnul.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To jsem moc ráda, že se návod hodí. Tak ať se síťka vydaří! :))

   Vymazat
 3. Evi, moc díky za návod, také bych si síťku ráda udělala (už dlouho ;-D), snad se do ní brzy pustím, musím sehnat provázek...
  V.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Veru, tak ať se podaří! Já zas obdivuju ty Tvoje svíčky! :))

   Vymazat
 4. Dobrý den,
  zajímalo by mne jakou měla síťka životnost. Přemýšlím totiž nad tím, zda je lněný provázek pro takovou věc jako síťka na mýdlo nejvhodnější z přírodních materiálů. Děkuji moc za info.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobrý den, síťka zatím drží. Je pravda, že už ji teď tolik nepoužívám a občas ji vyperu a odstraním zbytky mýdla, ale zatím se nerozpadla. :))

   Vymazat

Moc děkuji za všechny komentáře a připomínky, všechny poctivě čtu :))
Psát mi můžete i na email sem (klik)